Opublikowany przez: Monika C. Źródło artykułu: Konsultacja medyczna: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz
Autor zdjęcia/źródło: Zapalenie krtani @People photo created by freepik - www.freepik.com
Choroba ta przebiega zupełnie inaczej u dzieci niż u dorosłych. Różnice wynikają z budowy krtani – u dzieci jest ona węższa i bardziej wiotka niż u dorosłych. A w najwęższym jej miejscu (podgłośnia) znajduje się dużo tkanki, która łatwo może zostać zainfekowana i szybko ulega obrzękowi. Obrzęk krtani jest wynikiem stanu zapalnego jej błony śluzowej i skutkuje skurczem krtani i niebezpiecznym zwężeniem dróg oddechowych.
Podczas zapalenia krtani u dziecka pojawia się utrudniony, świszczący oddech oraz suchy i chrapliwy kaszel, bardzo często określany jako szczekający. Niekiedy może temu towarzyszyć podwyższona temperatura ciała i niepokój, wynikający z trudności w oddychaniu.
Objawy zapalenia krtani są najczęściej gwałtowne, pojawiają się nagle i rozwijają bardzo szybko, a ponadto dzieje się to z reguły w środku nocy, gdy kaszel i duszność wybudzają malucha ze snu, powodując panikę u rodziców, a u dziecka zalęknienie i płacz.
Dolegliwość ta najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy i w naszych domach robi się ciepło, sucho, czasem wręcz duszno. Wysuszona krtań łatwo ulega obrzękowi. Dodatkowo może sprzyjać temu niedoleczona wcześniej infekcja dróg oddechowych i spadek odporności. Atak może być poprzedzony infekcją wirusową lub nawet zwykłym katarem.
Bezpośrednią przyczyną zapalenia krtani jest nadmierne wysuszenie śluzówki dróg oddechowych. Jeśli maluch jest przeziębiony i katar zatyka mu nos, musi oddychać przez buzię. Oddycha wysuszonym, ciepłym powietrzem, co sprzyja obrzękowi śluzówki i skutkuje świszczącym oddechem i szczekającym kaszlem.
Niektóre dzieci stosunkowo często zapadają na tę przypadłość. Jeśli pojawi się ona już raz, trzeba się liczyć z nawrotami choroby w określonych okolicznościach. Inne dzieci natomiast mogą nigdy nie zachorować na zapalenie krtani.
Zapalenie krtani rozwija się najczęściej na podłożu wirusowym, w związku z czym nie leczymy go antybiotykami. Wdrożenie antybiotyku ma sens jedynie wtedy, gdy zapaleniu krtani towarzyszy infekcja bakteryjna. Jeśli maluch zapada na to schorzenie dość często i nie towarzyszy temu żadna infekcja, należy również rozważyć alergiczne podłoże tej przypadłości.
Poza tym gdy zapalenie krtani przytrafia się malcowi regularnie, należy wdrożyć odpowiednie środki zaradcze, aby zapobiec ewentualnemu atakowi lub też mieć pod ręką odpowiednie leki.
>>> Czytaj też: Jak zbić gorączkę u dziecka. Naturalne i domowe sposoby na gorączkę
Przede wszystkim trzeba regularnie i porządnie wietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko śpi. Powietrze powinno być też nieustannie nawilżane, zatem dobrze powiesić na kaloryferach mokre ręczniki, specjalne nawilżacze powietrza lub nawet postawić miskę z wodą pod grzejnikiem.
Zdecydowanie lepiej, gdy dziecko śpi w niższej temperaturze, nawet z lekko rozszczelnionym oknem. Chłodniejsze, wilgotniejsze powietrze zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu gardła i dróg oddechowych.
Ważne jest także częste pojenie dziecka. Starsze dzieci, które potrafią same się napić, powinny mieć przy łóżku kubek lub butelkę z wodą. Jeśli obudzą się w nocy spragnione, nie powinny czekać do rana z suchym gardłem, lecz od razu się napić i nawilżyć śluzówki.
Należy natychmiast otworzyć okno i zapewnić dostęp świeżego, chłodnego powietrza. Nie zaszkodzi nawet wyjść na balkon lub na dwór, aby malec mógł lepiej oddychać. Trzeba go tylko ciepło ubrać (skarpetki, czapka!) i szczelnie otulić kołdrą. Zimne powietrze pomoże obkurczyć obrzękniętą krtań, co ułatwi malcowi oddychanie i złagodzi atak paniki.
Bardzo ważne jest podanie dziecku czegoś do picia, aby jak najszybciej nawilżyć drogi oddechowe. Nie ma znaczenia, czy będzie to sok, woda, czy herbatka. Dobrze jest mieć coś pod ręką, aby zadziałać szybko.
Korzystnie działają również inhalacje z soli fizjologicznej lub kontakt z parą wodną, np. w zamkniętej łazience z gorącą wodą w wannie. Gdy woda paruje, powietrze zyskuje dodatkową wilgotność, co łagodzi objawy zapalenia krtani.
>>> Czytaj też: Co podawać na przeziębienie u dziecka? Domowe i naturalne sposoby
Oprócz wyżej wymienionych środków zaradczych, dużą pomoc w zapaleniu krtani przyniosą leki homeopatyczne. Są one bezpieczne nawet dla bardzo małych dzieci i można je podawać maluchom w postaci rozpuszczonej w wodzie, co dodatkowo sprzyja nawilżeniu śluzówek.
Leki homeopatyczne potrafią szybko złagodzić objawy i zapobiec rozwinięciu się poważniejszego stanu. U dzieci z nawracającymi dolegliwościami tego typu, dobrze jest mieć je w podręcznej apteczce, aby w porę podać maluchowi. Jeśli dziecko jest chore albo gorzej oddycha już wieczorem i rodzice wiedzą, że mogą się spodziewać ataku kaszlu nocą, można zawczasu podać lek przed snem, co powinno zapobiec rozwojowi zapalenia lub znacznie złagodzić symptomy.
Leki pierwszej pomocy w ostrym zapaleniu krtani to między innymi Apis mellifica i Hepar sulfur. Apis szybko upora się z obrzękiem i ułatwi w ten sposób oddychanie, jest on wskazany wówczas, gdy podczas ataku wyraźną ulgę przynosi dziecku zimno – oddychanie zimnym powietrzem lub wypicie zimnego płynu. Hepar sulfur z kolei będzie dobrym wyborem jeśli maluch jest nadwrażliwy na zimno, ale lepiej poczuje się w zaparowanej łazience lub gdy wdycha ciepłe opary (inhalacje, para wodna). Hepar rozluźni suchy kaszel i ułatwi odkrztuszenie wydzieliny.
Często zalecanym lekiem w przypadku suchego, szczekającego, napadowego kaszlu, który pojawia się lub pogarsza zwłaszcza nocą, jest lek Drosera. Kaszel jest tu spowodowany suchością i podrażnieniem gardła. Jeśli zaś pojawi się uczucie duszności i zaciskania gardła, a kaszel ma charakter świszczący, szczekający lub przypominający odgłos piły tnącej deskę, wówczas pomoc przyniesie lek Spongia tosta. Ulgę przynosi tutaj napicie się ciepłego płynu.
Natomiast gdy słyszymy, że maluch ma całkowicie zatkany nosek, oddycha przez usta, a jednocześnie jest „zatykany” przez kleistą, trudną do odkrztuszenia wydzieliną, powodującą chrypkę, sięgnijmy po Sambucus nigra. Lek ten jest bardzo przydatny w skurczu krtani z dusznością i suchym, duszącym kaszlem. Wskazany w sytuacji, gdy dziecko budzi się nagle w środku nocy, przerażone, łapiąc gwałtownie oddech. Poprawę przynosi tu pozycja siedząca i otulenie ciepłą kołdrą.
W stanach zapalnych z towarzyszącą gorączką, pobudzeniem i silną suchością gardła i śluzówek, co objawia się dużym pragnieniem, można do leczenia włączyć lek Belladonna. Leki homeopatyczne dobierane są indywidualnie do objawów charakterystycznych dla każdego dziecka. Warto skonsultować się z doświadczonym homeopatą, który pomoże dobrać odpowiedni specyfik i pokieruje procesem leczenia.
Jeśli zastosowanie powyższych środków nie pomoże w krótkim czasie i dziecko nadal ciężko oddycha lub ma duszności, konieczne jest zazwyczaj podanie leków sterydowych w postaci inhalacji. Rodzice dzieci, często zapadających na taką przypadłość, zazwyczaj mają je w domowej apteczce.
Jeśli objawy się utrzymują lub nasilają, konieczna jest wizyta w szpitalu, gdzie malec dostanie sterydy domięśniowo.
Uwaga! Pamiętać należy, że w przypadku świstu krtaniowego i ataku kaszlu u noworodka albo kilkumiesięcznego niemowlęcia wizyta w szpitalu jest absolutnie konieczna. Drogi oddechowe u takiego malucha są na tyle wąskie, że może się pojawić bardzo nasilona duszność i znaczne problemy z oddychaniem.
U starszych dzieci ryzyko nie jest aż tak duże, ponieważ z wiekiem zmienia się budowa krtani, drogi oddechowe stają się szersze, a skurcz i obrzęk krtani nie są aż takie gwałtowne i nagłe. Z czasem zapadalność na zapalenie krtani się zmniejsza i dzieci stopniowo zaczynają wyrastać z tej przypadłości.
Konsultacja medyczna: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.